Coraz tańsze paliwo

Coraz tańsze paliwo

Dobra wiadomość dla wszystkich zmotoryzowanych! Według ekspertów rynku paliwowego z BM Reflex i e-petrol.pl, ceny na stacjach paliw będą nadal spadać. Niskimi kosztami możemy się cieszyć już od ponad 7 tygodni. Jak przekonują analitycy, obniżki cen detalicznych będą nam towarzyszyły jeszcze przez dłuższy czas.

Eksperci z portalu e-petrol.pl wyjaśniają, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy: Spadki cen ropy zarówno w USA, jak i Europie w zestawieniu z chęcią pobudzenia popytu na paliwa przez krajowe rafinerie sprawiają, że ostatnie tygodnie upływają pod znakiem obniżek cen benzyny i oleju napędowego. Co prawda największe obniżki już podobno za nami, ale jeszcze do początku jesieni możemy spodziewać się niższych, niż zwykle, cen.

Ciekawie przedstawiają się teorie co do przyczyn takiego stanu rzeczy. Jak zauważa analityk z portalu e-petrol.pl, Jakub Bogucki, spadek cen benzyny i oleju napędowego może być skutkiem nie zmniejszania marży, ale obniżek cen ropy naftowej na rynkach światowych. Pomimo faktu, że w wielu krajach, które wydobywają i eksportują ropę, mamy obecnie do czynienia z konfliktami, surowiec ten znacznie tanieje. Widać, że zbrojne konflikty mają nieznaczny tylko bezpośredni wpływ na wydobycie, czy na transport ropy naftowej – tłumaczy Bogucki.

A gdzie w Polsce znajdziemy najtańsze ceny paliwa? Takie zestawienie przygotowała Polska Izba Paliw Płynnych. Wynika z niego, że różnice w poszczególnych rejonach naszego kraju bywają dość spore. Najtańszy olej napędowy ma województwo śląskie (5,13 zł/l), natomiast najtańszą benzynę możemy znaleźć w Małopolsce (5,25 zł/l). O wiele drożej jest w województwie podkarpackim, gdzie ceny wynoszą 5,41 zł/l. Natomiast największe koszty obecnie ponoszą kierowcy aut z silnikami wysokoprężnymi w zachodniopomorskim (5,29 zł/l). Bardzo tani autogaz ma Małopolska (2,52 zł/l), natomiast najwięcej za niego płacić muszą mieszkańcy Mazowsza (2,71 zł/l).

Jeśli chodzi o ceny podczas pierwszego tygodnia kalendarzowej jesieni, to zdaniem ekspertów e-petrol.pl, możemy się przygotować na wydatek rzędu 5,23-5,32 za litr popularnej „95” oraz 5,14-5,22 za taką samą ilość diesla. Bez niepokoju o koszty tankowania pozostaną też w najbliższych dniach właściciele aut z instalacją LPG. Cena autogazu może w zależności od typu stacji wynosić 2,56-2,64 zł za litr – dodają eksperci.

About author

Related Articles