Jak przygotować auto na zimę?

Jak przygotować auto na zimę?

Jesień co prawda dopiero się zaczyna, ale już niedługo, wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, będziemy mogli poczuć jej skutki na własnej skórze. Nie inaczej będzie z naszymi samochodami, które należy odpowiednio wyszykować na nadejście chłodniejszych dni. Co należy zrobić, by jak najlepiej przygotować swoje auto na zimę?

Całe szczęście, wciąż mamy jeszcze trochę czasu, by zaplanować wszystkie czynności, bo dzięki temu unikniemy przeciążenia naszego budżetu. A dlaczego właściwie powinniśmy zwrócić na te zimowe przygotowania szczególną uwagę? Pozwoli nam to pozbyć się problemów z rozruchem silnika oraz zaoszczędzi wiele stresu, czasu i pieniędzy. Co najważniejsze – pozytywnie wpłynie  na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Jak przygotować samochód na zimę? O czym pamiętać?

 

  1.       Wymiana opon na zimowe. Mają one głębszy bieżnik, co zwiększa ich przyczepność na drodze i dobrze wpływa na bezpieczeństwo. Grubość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Pamiętaj, że opony zimowe należy założyć dopiero wtedy, gdy dzienna temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.
  2.    Kontrola kondycji akumulatora. Zacznij ją od sprawdzenia stanu i napięcia ładowania, czyli sprawności baterii przy odpowiednim obciążeniu. Przy okazji sprawdź alternator, bo przy jego zbyt niskim (poniżej 13,7 V) lub zbyt wysokim (powyżej 14,5 V) napięciu na zaciskach, to właśnie układ ładowania może być winny rozładowanemu akumulatorowi.
  3.    Sprawdzenie zawieszenia. Zacznij od układu hamulcowego, a potem przejrzyj dokładnie układ kierowniczy, amortyzatory i sworznie. Jest to ważne, ponieważ to właśnie od ich sprawnego działania zależy bezpieczeństwo w momencie poślizgu. Przy okazji sprawdź także rozkład osi tylnej i przedniej oraz rozkład sił kół.
  4.    Przegląd płynów eksploatacyjnych. Zwróć szczególną uwagę na kwestię temperatury krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia i stan płynu hamulcowego. Pamiętaj, że temperatura pierwszego z nich nie powinna być wyższa  niż -37 stopni, bo dobry jakościowo płyn krystalizuje się w temperaturze -30-35 stopni. Weź także pod uwagę wskazania producenta, dotyczące zmiany płynu.
  5.    Akcesoria. Warto się w nie zaopatrzyć. Szczególnie pomocne będą: dobra skrobaczka, zmiotka, łopatka do odśnieżania i odmrażacz do szyb. Dużą pomocą mogą być też trapy pod koła (ułatwią wyjazd z zaspy) oraz przewody zapłonowe w przypadku awarii akumulatora.

Jeśli chodzi o budżet, który powinniśmy przeznaczyć na przygotowanie samochodu na zimę, należy pamiętać, że na niektórych elementach nie powinno się oszczędzać. Chodzi tu zwłaszcza o elektrykę auta czy układ hamulcowy – te czynności warto zlecić specjalistom. Natomiast inną pracę można zrobić samemu, np. wymienić koła. Pamiętaj także o możliwości zakupów przez Internet, bo dzięki temu można sporo zaoszczędzić – zarówno pieniędzy, jak i czasu.

About author

Related Articles

  • alice

    a czy samochody hybrydowe trzeba jakos specjalnie przygotowywac na zime? od niedawna jezdze hybrydowa yaris i nie wiem czy oprocz opon i plynu cos jeszcze powinnam wymienic?