Opony zimowe czy całoroczne?

Opony zimowe czy całoroczne?

Odkąd tylko motoryzacja w Polsce upowszechniła się na tyle, że samochód pojawiający się na ulicy nie stanowił większej sensacji kierowcy toczą między sobą dyskusję na temat tego, czy warto wyposażać samochód w opony specjalnie na zimę, czy może ograniczyć się do jednego kompletu, używanego przez cały okrągły rok. Przyjrzyjmy się więc argumentom zarówno zwolenników,zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania.

Czy warto inwestować w opony zimowe?

Entuzjaści takiego rozwiązania z pewnością znajdą wiele argumentów, uzasadniających słuszność korzystania z opon zimowych. Najważniejszymi z nich będą np.materiał wykorzystywany do ich produkcji, który swoimi parametrami jest dostosowany właśnie do warunków panujących w porze zimowej, dzięki czemu samochód lepiej trzyma się drogi, nie wpada w poślizgi i nie wydłuża zbytnio swojej drogi hamowania.

Ponadto odpowiednio dobrany bieżnik umożliwia odprowadzanie spod kół śniegu i błota pośniegowego, dodatkowo poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo jazdy. Sceptycy ‚zimówek’ wskażą natomiast na konieczność posiadania dwóch kompletów ogumienia oraz wydawania co najmniej dwa razy w roku pieniędzy na zamianę kompletów.

Co przemawia za oponami wielosezonowymi?

Z kolei w przypadku tego typu opon ich zwolennicy zwracają uwagę przede wszystkim na aspekt finansowy – opony całoroczne zakupione raz, będą służyły aż do ich całkowitego zużycia. Ponadto w ich wypadku nie

istnieje konieczność odwiedzania zakładów wulkanizacyjnych, w celu okresowej zmiany opon z letnich na zimowe i na odwrót. Minusem tego rozwiązanie jest jednak Zmniejszony poziom bezpieczeństwa, wynikający z pracy opon w różnych warunkach pogodowych i temperaturowych, co uniemożliwia jednakowe zachowywanie się opon w czasie kolejnych pór roku.

Co więc wybrać?

Dylemat jaki stoi w tym wypadku przed kupującym jest mimo wszystko dość prosty i typowy – wybrać większe bezpieczeństwo czy większe oszczędności? Większość kierowców decyduje się na zakup oddzielnego kompletu opon zimowych. Chyba należy im przyznać rację, bo czy większość mogłaby się aż tak mylić?

About author

  • Zdecydowanie zimówki. Nigdy nie zrozumiem sensu używania opon całorocznych