Nowa Skoda Fabia

Nowa Skoda Fabia

Skoda zaprezentowała trzeci model Fabii w dwóch wersjach nadwoziowych – hatchback i kombi. Podczas pokazu na Salonie Samochodowym w Paryżu można było zauważyć, jak czeska przedstawicielka segmentu B podniosła poprzeczkę po raz kolejny, tym samym idealnie wpasowując się w filozofię całej marki.

Praktyczna ponadczasowość

Jeśli chodzi o wygląd, nowa Fabia kontynuuje styl modelu Rapid i Octavia. Świadczy o tym charakterystyczna odsłona chłodnicy, mocno zarysowana bryła nadwozia oraz skierowane ku górze zakończenie tylnych drzwi. Stylistyka, jako jedna z wyróżniających cech czeskiej marki, jest w tym przypadku ponadczasowa i tchnie klasyką.

Jednak obok dbałości o styl, na pierwszy plan w charakterystyce najnowszej Skody wysuwa się jej strona praktyczna. Podobnie jak w przypadku Octavii, Fabię nie można nazwać typowym kompaktem. Przestrzeń w środku została zwiększona, a nadwozie odmiany hatchback skrócone. Spowodowało to, że nowa Fabia będzie bardziej praktyczna podczas jazdy miejskiej. Zadbali o to inżynierowie Skody. W celu zwiększenia komfortu jazdy o 5 mm zwiększyli rozstaw osi, a rozstaw kół aż o 30 mm. Natomiast nowe zawieszenie najnowszej Fabii jest nie tylko komfortowe, ale także zapewnia lepszą stabilność podczas prowadzenia.

Lekka technika

Jedną z najważniejszych cech omawianego modelu Fabii jest jej waga – zmniejszona w porównaniu ze swoją poprzedniczką o 65 kg (podstawowy model waży 980 kg). Zalety? Mniejsze spalanie, lepsze prowadzenie oraz możliwość wykorzystania słabszych silników bez uszczerbku na osiągach. Warto też wspomnieć o wzmocnionej aerodynamice, dzięki której zmniejszyło się zużycie paliwa.

Natomiast jeśli chodzi o silniki, to w ofercie (razem z wersją GreenLine) mamy cztery (trzy w wersji kombi) benzynowe i trzy wysokoprężne. Każdy z nich jest wyposażony w system Start-Stop oraz moduł odzyskiwania energii podczas hamowania.

Bogate wnętrze

Najnowsza Fabia oferuje jeden z trzech systemów multimedialnych. Jest tam do wyboru m.in. radio z możliwością odtwarzania muzyki z urządzeń i nośników zewnętrznych, a także system z kolorowym ekranem. Natomiast najważniejszą innowacją, jaką możemy spotkać w tym modelu Skody, jest funkcja MirrorLink. Pozwala ona zsynchronizować ekrany samochodowego wyświetlacza i połączonego z nim smartfona. Sprawi to, że zarządzanie muzyką i aplikacjami staje się o wiele wygodniejsze.

Oprócz tego, warto także wspomnieć o nowej funkcji SmartGate, pozwalającej na pokazanie danych samochodu w aplikacji na telefonie. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do informacji dotyczących telemetrii pokazującej nasz styl jazdy, co jednocześnie pozwala na jego analizę. Dane te mogą nam pomóc w np. nauce oszczędnego prowadzenia.

Nową Skodę Fabię w wersji hatchback będzie można kupić już w listopadzie 2014 roku. Kombi trafi do sprzedaży na początku 2015 roku.

Tagged with:

About author

Related Articles