Prowadzenie samochodu bez użycia rąk

Prowadzenie samochodu bez użycia rąk

Samochód, który prowadzi się sam? Nie, to nie temat filmu science-fiction, ale współczesna technologia motoryzacyjna. Niedawno powstał samochód z automatycznym systemem prowadzenia właśnie bez użycia rąk. A pierwszy pojazd GM z technologią V2V, czyli vehicle-to-vehicle, będziemy mogli podziwiać na drogach już za 2 lata.

Opel Insignia dał pokaz swych inteligentnych technologicznych łączności w centrum jednego z miast francuskiej wyspy Belle. Zdecydowanie można nazwać ten pojazd nazwać „samochodem przyszłości”, bowiem oferuje funkcje jazdy automatycznej, to znaczy całkowicie bez używania rąk przy niskich prędkościach, w ruchu miejskim i podczas jazdy na autostradzie. Jest wyposażony w technologię komunikacji V2V i V2I (vehicle-to-infractructure), a także kamery i czujniki Lidar.

Właśnie dzięki tym sześciu czujnikom, umieszczonym w zderzakach, Opel Insignia może wykorzystywać systemy fotometryczne, pomocne przy identyfikowaniu obiektów wokół samochodu. W wykrywaniu innych przedmiotów pomocna jest przednia kamera, umieszczona w górnej części pojazdu, która rejestruje oznaczenia pasów ruchu. Natomiast technologie V2V i V2I dają możliwość komunikacji z obiektami znajdującymi się w pobliżu pojazdu.

Kolejnym  samochodem, który został wyposażony w kamery, czujniki Lidar i technologię V2I, jest EN-V (Electric Networked-Vehicle). To auto również gwarantuje prowadzenie samochodu bez użycia rąk.

Inne możliwe sposoby wykorzystania technologii komunikacji V2I pokazano na przykładzie Chevroleta Cruze, wyposażonego w technologię V2P, czyli vehicle-to-pedestrian.  Aby zaprezentować wszystkie jego możliwości, skonstruowano imitacje placów budowy. Uczestnicy tego pokazu zostali przewiezieni Cruzem w miejsce prowadzenia robót, gdzie manekiny udające robotników  nie były widoczne ani dla kierowców, ani dla pasażerów – miały natomiast na ramieniu opaski, które informowały nadjeżdżający pojazd o swoim położeniu.

Przyszłość tego niezwykłego pojazdu maluje się w jasnych barwach. Czeka nas jeszcze wiele ulepszeń w aspektach ruchu drogowego. Dzięki poprawkom w technologii komunikacji V2P kierowca będzie mógł na przykład w odpowiednim czasie dostrzegać pieszych.

Tagged with:

About author

Related Articles