3 sposoby, jak bezpiecznie jeździć samochodem

3 sposoby, jak bezpiecznie jeździć samochodem

Jesteś świadomym kierowcą, który zna swoje ograniczenia i wie, że na drodze nie wszystko da się przewidzieć? A może myślisz, że prowadzisz samochód tak dobrze, że nic nie jest w stanie ci zagrozić? Bez względu na to, jak oceniasz swoje umiejętności za kierownicą, dzięki poniższym wskazówkom, zwiększysz bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

 1. Prawidłowa pozycja za kierownicą

Kurs bezpiecznej jazdy rozpoczyna się zazwyczaj od części teoretycznej, z której dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane przez kierowców. Następnie odbywa się część praktyczna. Zanim ruszysz w trasę, musisz prawidłowo ustawić siedzenie. Przyjęcie odpowiedniej postawy w trakcie jazdy, zapewnia maksymalną kontrolę pojazdu oraz skraca czas reakcji w nagłych sytuacjach. Prawidłowe ustawienie fotela zacznij od ustalenia, w jakiej odległości od kierownicy, powinno się znaleźć twoje ciało. Połóż ręce na szczycie kierownicy, tak aby dotykać ją nadgarstkami. Ręce powinny być wyprostowane, a plecy swobodnie oparte na fotelu. Pamiętaj również, aby zagłówek znajdował się na wysokości twojej głowy. Tylko takie ustawienie zapewni ci bezpieczeństwo w trakcie gwałtownego hamowania lub poślizgu.  

 1. Hamowanie

Co robisz, gdy jadąc samochodem z dużą prędkością, na twojej drodze pojawia się nieoczekiwana przeszkoda – zwierzę wyskoczy na jezdnię, zauważysz w ostatniej chwili nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego? Na kursie nauki jazdy, słyszałeś pewnie, aby w takim wypadku gwałtownie zahamować, ale bez używania sprzęgła. Postępując w ten sposób, natychmiast zatrzymujesz pojazd, jednak droga hamowania znacznie się wydłuża. Instruktorzy na kursie bezpiecznej jazdy radzą, aby w trakcie gwałtownego hamowania, używać jednocześnie pedału hamulca i sprzęgła. Dzięki temu natychmiast zadziała system ABS i auto się zatrzyma bez poślizgu kół.

 1. Pokonywanie zakrętów

Można śmiało stwierdzić, że ile kierowców, tyle sposobów pokonywania zakrętów. Ty z pewnością tez masz swoją technikę i uważasz, że jest najlepsza. Na zakrętach dochodzi każdego roku do tysięcy wypadków, a nierzadko dałoby się ich uniknąć, gdyby kierowcy znali technikę jazdy po łuku. O czym powinieneś pamiętać w trakcie pokonywania zakrętu? Przede wszystkim, gdy widzisz, że droga skręca, zwolnij. Ważne, aby hamować pulsacyjnie i rozpocząć manewr z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nie redukować biegu, będąc na zakręcie. Staraj się, jechać po możliwie najłagodniejszym łuku, jednak tak, aby nie wjechać na sąsiedni pas. Wychodząc z zakrętu delikatnie dodaj gazu.

About author

Related Articles

 • Przydatne wskazówki :-)

 • Pati
 • Bardzo przydatne wskazówki, można by jeszcze kilka dopisać, ale te na pewno są najważniejsze.

 • Przydatne wskazówki. Niby podstawowe ale nie każdy o tym pamięta.
  ___
  http://www.carsauta.pl

 • Fajny materiał. Zastanawiam się właśnie nad pójściem na kurs bezpiecznej jazdy, tutaj czytałem trochę na ten temat http://ikol.pl/lokalizator-gps/pl/system/szkolenia-dla-kierowcow.html współpracuję z monitoringiem pojazdów ikol, więc czemu i nie z ZenDriving? :)

 • Przydatne wskazówki. Warto we własnym zakresie zawsze doszkalać się w zakresie bezpiecznego prowadzenia auta.

 • Good-goods

  Warto mieć na uwadze te wskazówki. Bez nich nie ma bezpiecznej jazdy ;)

  Pozdrawiam,
  Rafał z http://good-goods.pl/

 • Wchodzenie w zakręty jest bardzo ważne, tam najłatwiej wpaść w poślizg!

 • Andrzej

  Dzięki za bardzo rzeczowy artykuł. Często zdarza mi się jeździć nie do końca właściwie :) Przede wszystkim moim złym nawykiem jest zbyt późnie hamowanie. Przez co wygląda ono na awaryjne :) Andrzej http://autokasacja-warszawa.pl

 • Ciekawy artykuł. Chociaż żeby na prawdę unikać wypadków trzeba przede wszystkim myśleć podczas jazdy. Dobrze, że coraz to nowsze systemy technologiczne wspomagają kierowanie autem.
  Pozdrawiam!
  ___________
  https://www.debitum.com.pl

 • aleksanderspid9

  Ja też znam dobry pomysł – jechać z głową na karku. Ostatnio zbyt często jestem na drodze świadkiem bezmyślnego szarżowania. Ludzie się spieszą jakby w domu się paliło i nie przejmują się tym, że wiozą dzieci, ukochaną, bądź jakichkolwiek innych pasażerów…
  ________
  http://www.autopremiumwrzesnia.pl/

 • jendrus44

  Owszem, nasz naród jest cierpiący na zbyt ciężką nogę, lubimy przyspieszyć, a niestety stan dróg w naszym kraju na to nieszczególnie pozwala. Trzeba jeździć z głową bo nigdy nie wiadomo co się czai za zakrętem. Nie będę już wspominać o przewozie rzeczy i braku poszanowania ich przez kurierów…
  ___
  http://www.skrzyniedrewniane.com/skrzynie_transportowe.html

 • Guyaaan2o

  Ciekawy artykuł. Chociaż najważniejsze jest rozsądne myślenie podczas jazdy. :)
  Pozdrawiam

  _________
  https://www.dobrehaki.pl/

 • Prentyhan0

  Zgadzam się z pierwszym punktem, prawidłowa pozycja za kółkiem, zachowanie ostrożności i sprawne auto.
  http://zywinski.pl/

 • wojtek876

  Doświadczenie za kółkiem jest priorytetem by bezpiecznie i rozważnie jeździć. :) Pozdrawiam!

  ________
  https://waly-napedowe.pl

 • Daruss22

  Bardzo ciekawy artykuł i przydatny i najczęściej gubi nas rutyna za kierownicą. Pozdrawiam :)
  ______________
  http://carsticker.pl/

 • No widzę, że materiał na poziomie, wszystko jest to co powinno się tu znaleźć, jest. Brawo dla autora;)

  https://superparts.pl/

 • Fabiann23

  Materiał bardzo dobry, takich materiałów i kursów powinno być jak najwięcej żeby młody kierowca mógł nauczyć się jak najbezpieczniejszego jeżdżenia autem.
  ___________________
  http://naprawa-szyby.pl/index-poznan.php