Akumulator samochodowy wymaga uwagi

Akumulator samochodowy wymaga uwagi

Zima oznacza dla właścicieli aut kilka potencjalnych problemów, z jakimi przychodzi się zmagać w tym okresie. Zmiana opon na zimowe, zwracanie szczególnej uwagi na układ paliwowy, a jeśli trzymamy samochód pod przysłowiową ‚chmurką’ – poranne skrobanie szyb, czy też problemy z rozruchem samochodu.

Ten ostatni aspekt nierozłącznie wiąże się ze stanem zainstalowanego w aucie akumulatora. Kierowcy często zapominają o tej części wyposażenia samochodu, co jest dosyć częstym błędem, o akumulator samochodowy bowiem, trzeba dbać nie mniej niż o pozostałe układu. Jak więc to robić?

Zacznijmy od kwestii najbardziej prozaicznych – przede wszystkim regularnie sprawdzajmy stan naładowania akumulatora. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że żeby akumulator zmagazynował odpowiednią ilość prądu musi pokonywać co jakiś czas dłuższe odcinki. Jazda na krótkich trasach powoduje ciągły stan niedoładowania, co z kolei skutkuje szybszym zużyciem akumulatora i problemami z uruchomieniem samochodu przy niższych temperaturach.

Drugą, często ignorowaną kwestią jest sprawdzanie odpowiedniego zamocowania klem na biegunach akumulatora – luźne, niedokręcone klemy w znaczny sposób osłabiają przewodzenie prądu, co z kolei oznacza zarówno zmniejszoną możliwość poboru energii przez auto, jak i słabsze doładowywanie akumulatora przez alternator.

Jeśli będziemy przyglądać się klemom to sprawdźmy również, czy w ich okolicach nie pojawiła się śniedź, również wpływająca na obniżenie efektywności przewodzenia prądu. Jeśli zauważymy charakterystyczny, zielonkawy nalot odkręćmy klemy i wyczyśćmy je oraz bieguny drobnym papierem ściernym.

Dbanie o akumulator to także wystrzeganie się niektórych zachowań. Nic nie wpływa tak źle na stan akumulatora, jak intensywne używanie prądożerczego wyposażenia w czasie stania na światłach, a szczególnie przy wyłączonym silniku. Jeśli więc nasz samochód nie znajduje się w ruchu ograniczmy głośne słuchanie muzyki, działanie nawiewu, czy też podgrzewanie foteli oraz tylnej szyby.

Nawet najlepszy akumulator może w końcu zawieść – każdy produkt tego typu ma przecież swoją określoną żywotność. Jeśli więc nie chcemy stanąć oko w oko z sytuacją niemożności uruchomienia auta z powodu braku zasilania trzymajmy w bagażniku kable rozruchowe. Bez dwóch zdań można powiedzieć, że to też jest element dbania o akumulator samochodowy.

About author

Related Articles

  • wielu kierowców to lekceważy a racja – trzeba to kontrolować codziennie