Ecodriving kurs – 5 powodów

Ecodriving kurs – 5 powodów

Ecodriving można w skrócie zdefiniować jako technika oszczędnej i bezpiecznej jazdy. Zapoczątkowana w Skandynawii już w latach 90tych, w Polsce dopiero od niedawna zaczyna podbijać rynek motoryzacyjny. Miejsc, w których możemy odbyć taki ecodriving kurs, jest coraz więcej. Nazywana czasami nawet „filozofią”, ta metoda prowadzenia samochodu pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne pojazdów oraz pomaga dbać o środowisko naturalne.

Jeśli więc w oszczędnej jeździe nadal czujesz się kompletnie zielony, przeczytaj naszych 5 złotych zasad ecodrivera, które nieco przybliżą Ci ten temat.

1. Ecodriving jest tani

Dzięki odpowiedniemu stylowi jazdy będziesz mógł zmniejszyć zużycie paliwa i podzespołów, a także obniżyć koszty transportu – nawet o 15%. Wszystko to jest możliwe m.in. dzięki właściwemu operowaniu pedałem gazu oraz utrzymywaniu i wykorzystywaniu odpowiedniego momentu obrotowego. Szybka zmiana biegów też pomoże jeździć taniej. W dobie dość wysokich cen za paliwo i wciąż zwiększających się cen ropy na rynkach zagranicznych niezwykle ważne jest, by znaleźć sposoby na ekonomiczną eksploatację naszego pojazdu.

2. Eco driving jest bezpieczny

Ecodriving to technika jazdy, która daje kierowcy nie tylko więcej pieniędzy w portfelu, ale także mniej zmartwień na głowie. A bezpieczeństwo na drodze niezaprzeczalnie jest wartością, o którą warto się zatroszczyć. Jak więc zacząć jeździć bezpiecznie? Głównie dzięki zmianie dotychczasowych złych błędów i nawyków, popełnianych podczas jazdy. Bezpiecznej jazdy można się nauczyć, co z powodzeniem udowadniają wszyscy eko-kierowcy.

3. Ekodriving jest nowoczesny

W szybko zmieniającym się świecie technologii motoryzacyjnych przeobrażeniom ulega także technika jazdy. Obecnie tendencja eksploatacji pojazdów zmierza ku jak najbardziej ekologicznemu wykorzystaniu naszych samochodów. Ecodriving jest teraz najbardziej popularnym i coraz częściej praktykowanym sposobem jazdy. Jednak należy pamiętać, że sama łatka „nowoczesności” nie nadaje tej technice miana wartościowej. To właśnie wszystko, co optymalne wykorzystanie możliwości technologicznej oraz doświadczenia kierowców niesie za sobą, powoduje, że możemy jeździć taniej i bezpieczniej.

4. Ecodriving jest przewidujący

Dzięki odpowiedniemu stylowi jazdy i wyrobieniu sobie dobrych nawyków prowadzenia samochodu będziesz w stanie przewidywać więcej sytuacji na drodze. Ecodriving polega więc właśnie na takim prowadzeniu auta, by zapobiegać niepotrzebnym wypadkom. Proste tricki, które pozwolą Ci być bardziej przewidującym kierowcą, polegają na m.in. utrzymywaniu odpowiedniej odległości od poprzedzającego samochodu, co pomoże uniknąć gwałtownego hamowania i potem rozpędzania się od nowa.

5. Ecodriving jest zdrowy

Jak sama nazwa wskazuje, ecodriving stawia na ekologiczną ekploatację pojazdu. Póki co nie wszyscy mogą pozwolić sobie na emitujące mniej spalin samochody hybrydowe, ale nie da się zaprzeczyć, że każdy może chociaż spróbować „zdrowej” jazdy w swoim pojeździe. Przykładami takich prostych nawyków jest chociażby jazda bez otwartych okien i używanego bagażnika dachowego. Warto także wyjąć zbędne rzeczy z bagażnika, by nie przeciążać bez potrzeby samochodu. Eko-jazda pozwala też na emitowanie mniejszej ilości spalin do atmosfery, co wpływa na poprawę środowiska naturalnego. Jak widać więc, ekologicznie nie znaczy wcale uciążliwie.

Obecnie jest prowadzonych mnóstwo kursów ecodrivingu (w Stanach Zjednoczonych znanego pod nazwą smart driving). Wyuczenie zdrowych nawyków oszczędnej jazdy wśród swoich pracowników czy nawet tylko swojej rodziny, może przynieść ogromne korzyści – od Twojego portfela poczynając, na czystym powietrzu wokół kończąc.

Tagged with:

About author

Related Articles

  • Krzysztof Morowiecki

    Ciekawy artykuł… Zmienił trochę mój pogląd na temat oszczędnej jazdy. Postaram się wdrożyć kilka wskazówek.

  • alice

    do ecodrivingu najlepiej nadaja sie auuta hybrydowe :) np taka auris pali podobno 4 litry! to dopiero oszczednosc