Jaką masz technikę jazdy samochodem?

Jaką masz technikę jazdy samochodem?

Wszystkim posiadaczom prawa jazdy doskonale znany jest trójpodział kierowców. Otóż kierowcy dzielą się na: wariatów, którzy jeżdżą szybciej niż ja, osłów, którzy jeżdżą wolniej niż ja i ja. Choć należy traktować to z przymrużeniem oka, pewnym jest, że technika jazdy samochodem dla każdego jest specyficzna.
Oczywistym jest, że osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia samochodów od kilkunastu lat prowadzi zupełnie inaczej niż ktoś, kto prawo jazdy ma od niedawna. Objawia się to chociażby w sposobie, w jaki kierowca operuje pedałami. Młodym kierowcom często zdarza się „szarpanie” samochodu przy zmianie biegu, co zazwyczaj jest skutkiem zbyt szybkiego ”puszczania” sprzęgła.

Tak naprawdę prawidłowa technika jazdy samochodem zaczyna się już w momencie, gdy wsiadamy do samochodu. Odpowiednia pozycja za kierownicą to jeden z kluczowych elementów, który gwarantuje efektywne i bezpieczne działania kierującego pojazdem. Warto pamiętać o tym, aby wsiadając do nowego samochodu ustawić odległość siedziska w taki sposób, aby przy maksymalnie wciśniętych pedałach, nogi pozostały lekko ugięte. W nowszych samochodach istnieje możliwość regulacji wysokości siedziska, którego poprawne ustawienie umożliwia osiągnięcie jak największego pola widoczności.

Nowoczesna technika jazdy samochodem opiera się przede wszystkim na skróceniu czasu reakcji podczas jazdy samochodem, co niejednokrotnie może uchronić przed wypadkiem. Kierowca powinien maksymalnie szybko zareagować na daną sytuację, jak na przykład dziura w drodze czy – bardziej ekstremalnie – pijany pieszy. Warto pamiętać o tym, że dla kierowcy najistotniejsze jest bezpieczeństwo zarówno własne, jak i współużytkowników jezdni. Dopiero na drugim miejscu jest wygoda.

About author

Related Articles

  • Co kierowca to inna technika :) Najważniejsze żeby nie obciążać części ;)